Kiedy należy usunąć korzeń zęba?

Zdarzają się sytuacje, kiedy korzeń zęba musi zostać usunięty. W takich przypadkach konieczne jest usunięcie go za pomocą kleszczy dentystycznych. Konieczne jest jak najszybsze zgłoszenie się do stomatologa w celu usunięcia ewentualnej infekcji. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, ekstrakcja może trwać zaledwie godzinę. Jeśli jednak uważasz, że korzeń zęba jest zainfekowany, proces ten może trwać dłużej i wiązać się z zastosowaniem znieczulenia.

Zakażone zęby

Odpowiedź zależy od ciężkości zakażenia. Zakażony ząb może nie wymagać leczenia kanałowego, ale może potrzebować antybiotyków. Ropny ząb może rozprzestrzenić się na okoliczne zęby i szczękę, zwłaszcza jeśli pacjent ma osłabiony układ odpornościowy. Jeśli ropień zęba rozprzestrzeni się na otaczające zęby, może być konieczne podanie antybiotyków i leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty.

Bakterie z jamy ustnej mogą rozprzestrzeniać się na miazgę w zębie, powodując jej obrzęk i rozciąganie tkanek jamy ustnej. Leczenie kanałowe jest konieczne, gdy infekcja dotarła do nerwu. Zabieg ten polega na usunięciu zęba, osuszeniu go z infekcji i uszczelnieniu miejsca, aby zapobiec ponownemu zakażeniu. Dentysta może rozpoznać objawy infekcji i odpowiednio ją leczyć. Ekstrakcja zęba może być jedyną opcją, gdy leczenie nie jest już możliwe.

Jeśli przyczyną zakażenia jest ropień, dentysta prawdopodobnie zaleci jego usunięcie. Zabieg ten jest skomplikowany i wymaga zastosowania znieczulenia. Znieczulenie powoduje odrętwienie okolicy i może powodować pewien ból po ustaniu działania leku. W przypadku ciężkiej infekcji dentysta może zalecić ekstrakcję przed zakończeniem leczenia kanałowego. Chociaż możliwe jest uratowanie zęba z ropniem, zawsze najlepiej jest zastosować się do zaleceń lekarza i wyleczyć infekcję przed usunięciem zęba.

Cysty

Cysty mogą tworzyć się w szczęce, twarzy i jamie ustnej. Większość torbieli zębowych jest wolna od infekcji, gdy tworzą się po raz pierwszy. Następnie zaczynają rosnąć, gdy obumiera stary materiał miazgi zęba i uwalniane są toksyny. Narażony ząb staje się słaby i powstaje w nim torbiel. Prawdopodobnie konieczne będzie usunięcie korzenia zęba. Niektóre torbiele są bolesne, a nawet niebezpieczne.

Niektóre torbiele rosną powoli i mogą nie zostać wykryte gołym okiem. Tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny pomogą określić rodzaj torbieli i wykluczyć inne przyczyny bólu zęba. Torbiele powinny być wykrywane jak najszybciej. Jeśli nie zostaną wykryte odpowiednio wcześnie, mogą powodować intensywny ból i obrzęk. Co gorsza, mogą naciskać na otaczające zęby, szybko je zużywając i zwiększając ryzyko próchnicy.

Chociaż większość torbieli można leczyć, niektóre mogą wymagać usunięcia zęba. Rodzaj torbieli i jej siła określą, czy ząb powinien zostać usunięty. Koszt zabiegu stomatologicznego może być obniżony przez plany stomatologiczne. Konieczne może być jednak umówienie się na wizytę u dentysty zaraz po zauważeniu torbieli. Po wizycie u dentysty można uzyskać pomysł, ile pracy dentystycznej potrzebujesz i ile możesz sobie pozwolić.

Ekstrakcja

Istnieje kilka powodów, aby usunąć korzeń zęba. Ekstrakcja chroni przed chorobami dziąseł i infekcjami ogólnoustrojowymi. Usuwa również szkodliwe bakterie. Zainfekowane zęby mogą powodować silny ból i bóle zębów. W większości przypadków ekstrakcja jest jedynym sposobem na przywrócenie zdrowia jamy ustnej i zapobieżenie nawrotom choroby. Oto czego możesz się spodziewać podczas zabiegu. Jeśli masz jakieś pytania, zapytaj swojego dentystę.

Po pierwsze, będziesz musiał odpocząć i dojść do siebie. Po zabiegu należy odpocząć. Gaza pomoże zatrzymać krwawienie. Gazę najlepiej przykładać do rany przez co najmniej godzinę po zabiegu. Lekki środek uspokajający może pomóc Ci poradzić sobie z procedurą. Dobrym pomysłem jest udanie się na konsultację i uzyskanie drugiej opinii przed przystąpieniem do zabiegu. Jeśli korzeń nie jest uszkodzony, być może wystarczy zwykła ekstrakcja.

Jeśli ząb jest złamany, pęknięty lub mocno ułamany, możliwe, że dentysta będzie musiał usunąć korzeń. W takich przypadkach można spodziewać się minimalnego bólu i obrzęku po ekstrakcji. Jeśli korzeń jest zakopany głębiej w kości, prawdopodobnie konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Proces ten polega na odwarstwieniu dziąsła i kości. Ekstrakcje chirurgiczne mogą powodować ból i wymagają zastosowania antybiotyków.

Choroby przyzębia

Konieczność usunięcia zęba może wynikać z wielu powodów, w tym z obecności zaawansowanej choroby przyzębia. Sama infekcja może spowodować powstanie kieszonek między dziąsłami a zębami, a kość w tych miejscach może być słaba i podatna na zniszczenie, jeśli nie zostanie odpowiednio uzupełniona. W zależności od stopnia zaawansowania choroby, dentysta może zaproponować różne sposoby leczenia, które pomogą przywrócić zdrowie jamy ustnej.

Jeśli zakażenie dotarło do kości szczęki, konieczny może być przeszczep kości. Przeszczep kości polega na zastąpieniu części kości szczęki kością syntetyczną lub kawałkiem pobranej od dawcy kości. Przeszczep kostny działa jako platforma dla odrastania naturalnej kości. Regeneracja tkanek kierujących pomaga w odrastaniu kości zniszczonej przez bakterie w kieszonkach przyzębnych otaczających ząb. Technika ta polega na umieszczeniu specjalnej biokompatybilnej tkaniny pomiędzy istniejącą kością a zębem. Tkanina ta zapobiega przedostawaniu się niepożądanych tkanek do obszaru leczenia.

Choroby dziąseł mogą być bardzo bolesne, a nieleczone mogą uszkodzić kości szczęki. W niektórych przypadkach dziąsła mogą nawet krwawić podczas szczotkowania. Twój dentysta może zmierzyć głębokość kieszonek i zalecić leczenie, które zmniejszy te dolegliwości. W większości przypadków korzeń zęba można jednak uratować, usuwając go chirurgicznie. Kanał korzeniowy jest opcją dla niektórych pacjentów, ale nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Złamania

Istnieje kilka rodzajów złamań dotyczących korzeni zębów. Pionowe złamania korzeni powstają w wyniku przygryzienia twardego przedmiotu i zazwyczaj występują w zębach, które były leczone kanałowo bez korony. Chociaż nie jest to częsty typ złamania, można je uratować, jeśli jest krótkie. Do uratowania tego typu złamania można zastosować apicoektomię (dostęp do wierzchołka korzenia od wewnątrz kości). Jeśli jednak jest on zbyt krótki, aby uratować ząb, konieczna może być ekstrakcja.

Amputacja korzenia może być wykonana na zębie trzonowym żuchwy lub szczęki z nienaruszoną częścią koronową. Korzeń może być usunięty w kilku poziomach, w zależności od tego, jak doszło do złamania. Czasami część koronowa korzenia zęba może być zachowana po leczeniu korzeniowym. Trzonowce żuchwy ROF na ogół nie są kandydatami do amputacji korzenia. Bardziej przewidywalną alternatywą jest hemisekcja.

Złamania korzenia zęba powinny być zawsze natychmiast oceniane. Pęknięty ząb może prowadzić do poważniejszych problemów stomatologicznych. Może wymagać leczenia kanałowego lub ekstrakcji. Celem leczenia kanałowego jest zachowanie zęba i uniknięcie jego całkowitej utraty. Zabiegi te są bolesne i mogą wymagać dłuższego okresu rekonwalescencji. Dlatego tak ważne są regularne kontrole stomatologiczne. Dentysta może udzielić Ci konkretnych porad na temat najlepszego sposobu postępowania i tego, co robić w międzyczasie, aby pomóc w prawidłowym leczeniu zęba.

Zakażenia

Czasami konieczny jest zabieg stomatologiczny, taki jak ekstrakcja. Korzeń zęba ma bardzo skomplikowaną anatomię i może się okazać, że nie da się go uratować poprzez zwykłe wypełnienie materiałem wypełniającym. W takim przypadku Twój dentysta kosmetyczny w Puyallup usunie cały korzeń zęba i zastąpi go sztucznym. Procedura zwykle wymaga znieczulenia, aby zdrętwiał dotknięty obszar. Znieczulenie nie jest jednak trwałe i po zabiegu może nadal powodować ból.

W wielu przypadkach po nieskutecznym leczeniu kanałowym konieczna jest ekstrakcja zęba. W niektórych przypadkach nie da się uratować zęba, jeśli jego korzeń jest zainfekowany. W takich przypadkach dentysta może zalecić zamiast tego leczenie kanałowe. Zabieg ten zapobiega gromadzeniu się bakterii w korzeniu i wpływaniu na zdrowie reszty organizmu. Podczas zabiegu kanałowego bakterie zostaną usunięte z kanału korzeniowego, co może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Dentysta może być zmuszony do wykonania ekstrakcji kanałowej, aby wyeliminować infekcję Bacteremia, która grozi rozprzestrzenieniem się na inne zęby, serce i mięśnie sercowe. Dentysta zastosuje również wypełnienie kanału korzeniowego w celu uszczelnienia otworu kanału zęba.

Inną możliwością leczenia ratującego mocno spróchniały ząb jest leczenie kanałowe. Kanał korzeniowy to zabieg stomatologiczny polegający na usunięciu nerwu i miazgi z korzenia zęba. Tkanki te mogą ulec zakażeniu w wyniku powtarzających się zabiegów stomatologicznych lub urazów twarzy. Ostatecznie w zainfekowanej tkance może powstać ropień. Jeśli zdecydujesz się na leczenie kanałowe, uratujesz ząb i unikniesz bolesnego procesu ekstrakcji.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane