Jak odróżnić zęba mlecznego od stałego?

Jak odróżnić ząb mleczny od stałego? Ząb mleczny jest bielszy niż jego stały odpowiednik. Dzieje się tak, ponieważ zęby mleczne są widoczne, gdy zęby stałe wyrastają obok zębów mlecznych. Zęby mleczne mają duże komory miazgi, nerwy i naczynia krwionośne oraz cienkie szkliwo. Zęby te są podatne na ubytki i infekcje.

Artykuł przygotowany z myślą o naszych czytelnikach, dzięki współpracy z aptekaswietokrzyska.pl

Mamelony pomagają zębom przedrzeć się przez dziąsła

Chociaż nie jest to podstawowa funkcja mamelonów, te zgrubienia na zębach mogą pomóc im przebić się przez dziąsła i wyrwać. Zgrubienia te znajdują się na siekaczach, czyli zębach w przedniej części jamy ustnej, które pomagają w cięciu pokarmu. Według dr Michaela Tozzi, DMD, dentysty w Las Vegas, “Mamelony są w zasadzie normalną częścią anatomii zębów”.

Mamelony są widoczne u dzieci w miarę wyłaniania się zębów pierwotnych. Nie utrzymują się one długo. Zgrubienia, które tworzą się na zębach pierwotnych mogą być wynikiem nierównego zgryzu lub opóźnionej erupcji. Mamelon może utrzymywać się długo w ustach dziecka, ale może nie zetrzeć się do wieku dorosłego. Mamelony są na ogół bezbolesne i nie wymagają znieczulenia, dlatego zabieg można wykonać w ciągu jednego dnia.

Mamelony występują zarówno na zębach, jak i na dziąsłach. Ten nierówny wygląd zębów jest w rzeczywistości zaletą dla małych dzieci. Zęby z mamelonami będą mniej skłonne do wypadania. Kiedy po raz pierwszy przebijają się przez dziąsła, pomagają im szybciej przedrzeć się przez tkankę. Pomoże to Twojemu dziecku w ząbkowaniu, zwłaszcza jeśli ma ono trudności z żuciem lub ząbkowaniem. Wyboiste krawędzie nazywane są “grzbietami”, które są podobne do zgrubień na zębach.

Dorośli z zębami mamelonowymi mogą porozmawiać ze swoim dentystą na temat możliwości. Jeśli są niezadowoleni ze swoich zębów mamelonowych, mogą starać się o leczenie w ramach zabiegów kosmetycznych. W większości przypadków mamelony można usunąć, choć mogą one powodować niewielkie skutki uboczne. Dentysta będzie w stanie zmienić kształt krawędzi zębów, pozwalając im przebić się przez dziąsła i stworzyć bardziej atrakcyjny uśmiech.

Mamelony pojawiają się na zębach stałych u dzieci. Zgrubienia te mogą być bardzo widoczne lub mniej widoczne. Znajdują się tam, aby pomóc zębom stałym przepchnąć się przez tkankę dziąsła. U niektórych dzieci mamelony pojawiają się na zębach dolnych, a u innych na wszystkich siekaczach. Mamelony mogą być widoczne lub mniej widoczne, ale są niezbędne dla rozwoju zęba. Mamelon może być pozytywnym znakiem zdrowej jamy ustnej i szczęśliwego życia.

Mimo to mamelony mogą utrzymywać się na zgryzie otwartym, w którym przednie zęby nie układają się prawidłowo. Jeśli mamelon pozostanie, dentysta zastosuje inne metody korekty zgryzu otwartego. Jeśli jednak ta metoda nie jest skuteczna, mamelony mogą się utrzymywać i może być konieczne ich leczenie. Najlepiej jednak jak najszybciej udać się do dentysty, jeśli dziecko ma mamelony.

Zgrubienia na zębach są nieszkodliwe i nie przeszkadzają w nawykach żucia ani w zdrowiu jamy ustnej. Jeśli nie chcesz, aby przeszkadzały Ci w uśmiechu, możesz je usunąć. Zgrubienia na zębach nie odrosną, więc są problemem kosmetycznym. Mamelony pojawiają się tylko na Twoich siekaczach, czyli czterech przednich zębach szczęki. Mogą one jednak powodować, że noworodek nie śpi w nocy.

Zęby mleczne mają duże komory miazgi

Komory miazgi w zębach mlecznych są znacznie większe niż w zębach dorosłych. Z tego powodu w zębach mlecznych może dojść do infekcji i zapalenia komór miazgi. Dzieci z ubytkami powinny być leczone wcześnie, zanim próchnica może stać się poważniejsza. W Stellar Kids Dentistry, oferujemy leczenie ubytków u dzieci. Naszym celem jest, aby cały proces był jak najprostszy dla naszych pacjentów. Z niecierpliwością czekamy na Państwa wizytę w najbliższym czasie. Do tego czasu proszę pamiętać, aby mleczne zęby były zdrowe.

Podczas gdy zęby mleczne są bielsze niż ich stałe odpowiedniki, są one znacznie bardziej podatne na próchnicę. Ponieważ zęby mleczne są zbudowane z cieńszego szkliwa niż ich stałe odpowiedniki, są podatne na ubytki. Dodatkowo, łatwiej je uszkodzić podczas zgrzytania zębami. Każdy ząb ma jednak komorę miazgi, czyli miękki materiał w środku zęba. Ten miękki materiał zawiera nerwy i naczynia krwionośne, które są niezbędne do rozwoju zęba. Miazga jest często usuwana podczas leczenia kanałowego, aby zapobiec próchnicy i infekcji.

Uzębienie pierwotne składa się z dwudziestu zębów dziecięcych zwanych zębami mlecznymi i zębami mlecznymi. Zęby te rozwijają się w fazie embrionalnej i zazwyczaj zaczynają wyrastać po sześciu miesiącach życia. Zazwyczaj zęby mleczne wyrastają pojedynczo, a pierwszy z nich tworzy się około szóstego miesiąca życia. Wraz z wiekiem dziecka zęby mleczne wypadają i są zastępowane przez zęby stałe.

Ponieważ zęby mleczne są małe w porównaniu z zębami dorosłych, mają większą szansę zmieścić się w szczęce dziecka. Łatwiej też wyrosną z nich zęby stałe, jeśli będą odpowiednio pielęgnowane. Wielu rodziców decyduje się jednak nie traktować tych zębów jako zębów stałych. A przecież powinni. Są one tak samo ważne jak ich stałe odpowiedniki. Trzeba utrzymywać je w czystości, aby były zdrowe. Istnieje wiele problemów stomatologicznych związanych z niewłaściwą pielęgnacją zębów stałych.

Zęby pierwotne, zwane też zębami niemowlęcymi, to pierwszy zestaw zębów. Uzębienie stałe składa się z dwóch zestawów zębów trzonowych i dwóch par zębów przedtrzonowych w każdej szczęce. Zęby pierwotne mają cieńsze warstwy szkliwa niż zęby stałe. Te cienkie warstwy pozwalają na szybkie tworzenie się ubytków, ponieważ jest mniejsza powierzchnia do wiązania materiału wypełniającego ubytki. Zęby mleczne mają jednak duże komory miazgi.

Odległość od szczeliny centralnej do dna komory miazgi wynosiła w pierwszych trzonowcach żuchwy 5,07 mm. Dla drugiego trzonowca żuchwy odległość ta wynosiła 5,54 mm. Wyniki te są zgodne z wcześniejszymi badaniami. Jeśli martwi Cię brak zęba, zęby mleczne są dobrym wyborem. Zęby te prawdopodobnie będą odporne na rozwój ubytków.

Torują drogę zdrowym, prawidłowo ustawionym zębom stałym

Zęby pierwotne, które występują w dzieciństwie, nazywane są zębami mlecznymi. Są one usuwane, aby zrobić miejsce dla zębów stałych. Twój dentysta może wykonać zdjęcie radiologiczne problematycznych zębów mlecznych, aby stwierdzić, czy korzenie są zdrowe. Zęby stałe potrzebują około dwóch tygodni, aby przyjąć prawidłową pozycję, dlatego lekarz może skierować Cię do ortodonty, jeśli po tym czasie nie poruszają się prawidłowo.

Istnieje wiele powodów, dla których zęby mleczne są kluczowe dla rozwoju zdrowia jamy ustnej Twojego dziecka. Zęby te odgrywają ważną rolę w żuciu i uśmiechu, a ich prawidłowe ułożenie zapewni dziecku zdrową przyszłość. Przedwczesna ekstrakcja zębów mlecznych może prowadzić do nieprawidłowego ustawienia zębów stałych, a także asymetrii twarzy. Ale na szczęście istnieją sposoby, aby uniknąć szkód, jakie może spowodować wczesne usunięcie zębów.

Ponieważ zęby mleczne są mniejsze niż stałe, łatwo mieszczą się w ustach dziecka. Są one bardziej zaokrąglone niż zęby stałe Twojego dziecka i łatwiej je dopasować do jego ust. Ostatecznie te zęby mleczne utorują drogę do zdrowych, prawidłowo ustawionych zębów dorosłych. A ponieważ zęby mleczne łatwiej dopasować do szczęki dziecka, wzrost zębów stałych będzie przebiegał znacznie łagodniej.

Oprócz torowania drogi zdrowym, prawidłowo ustawionym zębom stałym, zęby mleczne są również tymczasowe. Tak długo jak dziecko nie ma problemów z zębami, z czasem zrzuci wszystkie zęby mleczne. Mimo to istnieją pewne powody, dla których dziecko może nadal mieć zęby mleczne w średnim wieku. Niektóre z tych powodów mogą wynikać z diety butelkowej dziecka, podczas gdy inne mogą mieć trudności z pozbyciem się zębów mlecznych.

Choć zęby mleczne są w dużej mierze mało istotne, odgrywają ważną rolę w rozwoju zębów stałych dziecka. Przez ich utratę sąsiednie zęby mogą wkraczać w puste miejsca, co może prowadzić do stłoczeń i krzywych zębów. Chociaż zęby mleczne są małe i mają cienkie szkliwo, chronią zęby stałe przed ubytkami i uszkodzeniami. Utrzymuj więc te zęby w czystości i zdrowiu!

Zęby Twojego dziecka odgrywają ważną rolę w tworzeniu podstaw zdrowych, wyrównanych zębów stałych. Prawidłowo ustawione zęby podstawowe ułatwiają prawidłową mowę i zapobiegają wędrówce języka podczas mówienia. W związku z tym, jeśli zęby Twojego dziecka nie wypadają prawidłowo, mogą zaburzyć ustawienie i zdrowie zębów stałych. Choć takie sytuacje zdarzają się rzadko, ich skutki mogą być druzgocące. Możesz pomóc swojemu dziecku uniknąć tych problemów, promując prawidłowe nawyki higieny jamy ustnej od najmłodszych lat.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane