Jak przyzwyczaić się do nowej protezy

Być może zadajesz sobie pytanie: “Jak przyzwyczaić się do nowej protezy?”. Proces przyzwyczajania się do nowej protezy obejmuje mówienie i jedzenie z nowymi sztucznymi zębami. Musisz jednak wiedzieć, że klej i krem nie powinny zastąpić właściwego dopasowania. Ważne jest, aby zgłosić się do dentysty, jeśli po założeniu nowej protezy odczuwasz ból w ustach lub policzkach.

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem, który powstał przy współudziale zdrowieseniora.pl

Ćwiczenie mówienia w celu przyzwyczajenia się do nowej protezy

Jednym ze sposobów przyzwyczajenia się do nowej protezy jest ćwiczenie mówienia. Na początku może się to wydawać nieco zniechęcające, ale przekonasz się, że mówienie z nową protezą jest w rzeczywistości łatwiejsze niż myślisz. Najpierw spróbuj porozmawiać z bliską osobą. W ten sposób będzie ona w stanie zrozumieć Twoje słowa i Twój głos. Poproś ją o szczerą ocenę tego, jak mówisz.

Po kilku dniach możesz spróbować rozmawiać ze swoją nową protezą. Przeczytaj na głos ulubioną książkę lub fragment i spróbuj powtórzyć słowa. Pomocne będzie również powolne mówienie. Jeśli słowa są dla Ciebie trudne do wypowiedzenia, spróbuj liczyć od 60 do 90. Ćwiczenie mówienia w celu przyzwyczajenia się do nowej protezy pomoże Ci również nabrać pewności siebie i komfortu w mówieniu. Nie bój się jednak popełniać błędów.

Przyzwyczajenie się do nowej protezy może zająć Państwu kilka tygodni. Mówienie może być trudniejsze niż wcześniej, a niektórzy ludzie doświadczają gwizdów i kliknięć, gdy próbują wypowiedzieć pewne słowa. Aby przezwyciężyć ten problem, można spróbować czytać na głos lub śpiewać piosenki na głos, aby przyzwyczaić się do nowych protez. Po opanowaniu tej umiejętności można przejść do innych aspektów życia.

Chociaż nowa proteza może pomóc Państwu w lepszym mówieniu, nadal będą Państwo mieli trudności z rozmową z osobami z otoczenia. Dzieje się tak dlatego, że kształt ust zmienia się, gdy osoba nosi nową protezę. Ważne jest, aby ćwiczyć mówienie w bezpiecznym otoczeniu, aby przyzwyczaić się do nowej protezy. Jeśli to możliwe, porozmawiaj z przyjacielem lub członkiem rodziny, który nie ma protezy. Jeśli to możliwe, przed mówieniem spróbuj porozmawiać przed lustrem.

Dobre mówienie z nową protezą może potrwać od dwóch do czterech tygodni. Używanie protezy podczas mówienia może być krępujące. Należy jednak zachować cierpliwość podczas ćwiczeń. W razie potrzeby można odwiedzać dentystę w celu ponownego założenia lub dopasowania protezy. Pomocne może być również zdejmowanie protezy co kilka godzin. Dzięki temu będą Państwo mogli ćwiczyć mówienie z nową protezą.

Ćwiczenie jedzenia z nowym zestawem sztucznych zębów

Otrzymanie nowego zestawu sztucznych zębów może być ekscytujące, ale przyzwyczajenie się do nich to już inna historia. Mówienie i jedzenie ze sztucznymi zębami jest zupełnie inne i przez kilka pierwszych dni możesz się wahać, czy jeść poza domem. Jest to jednak dobra okazja, aby spróbować nowych potraw i przekonać się, jak bardzo są one wygodne. Oto kilka wskazówek od dentystów ogólnych w Belle Meade dotyczących jedzenia z nowymi protezami:

Pokrojone lub duszone pokarmy są najłatwiejsze do spożycia, gdy ćwiczysz jedzenie z nowym zestawem sztucznych zębów. Pokarmy te są łatwiejsze do przełknięcia i pasują do obu stron jamy ustnej. Podobnie, rozdrabnianie pokarmów na drobne kawałki sprawi, że nie będą się one przyklejać do zębów nowej protezy. Ponadto większość ludzi tęskni za obiadem ze stekiem i pieczonym mięsem, ale gulasze i wolno gotowane mięsa można jeść bez żadnych trudności.

Ćwiczenie dbania o nową protezę

Potrzeba kilku dni, aby usta i dziąsła dostosowały się do nowej protezy. Jeśli nie nosili Państwo wcześniej protezy, na początku może być trudno z nią mówić. Mogą one sprawiać wrażenie niewygodnych w ustach i przeszkadzać w mówieniu. Jednak ten dyskomfort szybko zniknie. Ćwicz mówienie z nową protezą na osobności i czytanie na głos. Śpiewanie ulubionych piosenek również pomoże Ci przyzwyczaić się do nowej protezy.

Jeśli masz nową protezę, musisz nauczyć się używać jej do żucia. Górne protezy są bardziej oparte na ssaniu niż dolne. Muszą one balansować pomiędzy Twoim językiem a policzkami. Jeśli proteza się ślizga, należy poćwiczyć gryzienie mniejszym zgryzem. Używanie kleju do protez również pomoże utrzymać protezę na miejscu. Jeśli zauważysz, że Twoja nowa proteza przesuwa się w ustach, czas odwiedzić dentystę. Dopasuje on protezę tak, aby była ona wygodnie dopasowana.

W zależności od rodzaju protezy mogą Państwo potrzebować regularnych wizyt u dentysty, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Dentysta poinformuje Cię, jak często należy się z nią spotykać i jak najlepiej o nią dbać. Jeśli masz protezy, które mają metalowe zatrzaski, może być konieczne moczenie ich w wodzie każdej nocy, ale uważaj, aby nie używać zwykłej pasty do zębów, ponieważ może ona porysować protezę. Jeśli nie masz specjalnego środka do czyszczenia protez, możesz spróbować użyć do ich czyszczenia płynu do mycia naczyń lub łagodnego mydła do rąk.

Oprócz instrukcji od dentysty, należy ćwiczyć dbanie o nową protezę. W miarę gojenia się gniazd trzeba będzie dopasować protezę i ponownie ją obłożyć. Praktyka w noszeniu protezy zapewni, że będzie ona prawidłowo dopasowana i nie będzie powodować obolałych miejsc. Ślinienie się jest normalnym zjawiskiem przy pierwszym założeniu nowej protezy. Aby pomóc w procesie dopasowania, spróbuj czytać na głos lub śpiewać.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane