Jak radzić sobie z brakiem zębów

Dla wielu osób radzenie sobie z brakiem zębów jest trudne. Niektórzy mogą próbować je ukryć, ale to może być wyczerpujące. Inni mogą się odizolować. W niektórych przypadkach ukrywanie braków zębowych może nawet doprowadzić do depresji. Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci poradzić sobie z brakami w uzębieniu:

Mosty stomatologiczne

Istnieje wiele korzyści z posiadania mostów stomatologicznych. Nie tylko wypełnią one pustą przestrzeń w ustach, ale także poprawią funkcjonalność pozostałych zębów. Gdy brakuje zębów, powstała przez nie luka jest podatna na działanie bakterii i zanieczyszczeń, co może spowodować ich uszkodzenie. Most może zastąpić kilka brakujących zębów, a nawet wszystkie, jeśli brakuje Ci więcej niż jednego zęba. Mosty oparte na implantach również mogą zastąpić więcej niż jeden ząb.

Rodzaj mostu, który wybierzesz, będzie zależał od stanu otaczających Cię zębów. Należy kontynuować szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, codziennie używać nici dentystycznej i antyseptycznego płynu do płukania ust, aby utrzymać je wolne od bakterii. Jeśli jesteś sportowcem, powinieneś utrzymywać dobrą rutynę higieny jamy ustnej i zdrową dietę. Jeśli jesteś studentem lub sportowcem, możesz również rozważyć mosty protetyczne jako opcję.

Podczas typowego zabiegu zakładania mostu dentystycznego pacjent siedzi na fotelu dentystycznym. Podczas zabiegu zakładana jest osłona, która chroni oczy przed płynami i narzędziami. Przed zabiegiem podawane jest znieczulenie miejscowe, aby pacjentowi było jak najwygodniej. Po podaniu znieczulenia dentysta nada zębom sąsiadującym z brakującym zębem kształt pasujący do mostu. Może spiłować niektóre części zębów, aby były bardziej widoczne.

Most protetyczny może pomóc w poradzeniu sobie z brakiem zębów, poprawiając ogólny wygląd. Nie są one trwałe i z czasem będą wymagały wymiany w zależności od stopnia zużycia. Jednak przy zachowaniu właściwej higieny jamy ustnej i regularnych badaniach kontrolnych most protetyczny może przetrwać od pięciu do piętnastu lat. Powinien on również poprawić zdolność do spożywania miękkich pokarmów. Wykonanie mostu należy rozważyć w przypadku braku kilku zębów.

Wykonanie mostu wymaga kilku wizyt. O tym, ile wizyt będzie potrzebnych do założenia mostu, decyduje jego wstępne dopasowanie i rodzaj. Wiele mostów można założyć już po dwóch wizytach, ale niektórzy pacjenci mogą potrzebować kilku wizyt. Nie należy jednak odkładać wizyty u dentysty, jeśli obawiamy się kosztów. Należy pamiętać, że mosty dentystyczne nie są tanim rozwiązaniem w przypadku brakujących zębów.

Istnieją dwa podstawowe rodzaje mostów: mosty tradycyjne i mosty oparte na implantach. Pierwszy z nich wykorzystuje dwie korony po obu stronach luki, natomiast drugi wymaga tylko jednego naturalnego zęba sąsiadującego z luką. Ten drugi typ nazywany jest mostem wspornikowym i jest mniej powszechny, a stosuje się go zazwyczaj w przedniej części jamy ustnej. I wreszcie, mosty wspornikowe są wspierane przez implant.

Protezy

Podczas gdy Państwa usta się goją, protezy są umieszczane. Przez pierwsze 24 godziny należy unikać jedzenia i picia czegokolwiek. Jeśli mają Państwo protezy ruchome, przez 72 godziny nie należy używać słomek. W ciągu pierwszych kilku tygodni mogą Państwo czuć się nieco zrzędliwie i niekomfortowo, ale te skutki uboczne miną. W końcu przyzwyczaisz się do swoich protez i odzyskasz pewność siebie.

Twój dentysta może udzielić Ci porady, jak przyzwyczaić się do nowej protezy. Omówi on różne rodzaje materiałów i marek protez, które są dla Państwa najlepsze. Należy również omówić z dentystą swoje oczekiwania i być realistą co do wyników. Protezy nie są naturalnym zębem; po prostu wypełniają lukę, w której brakuje zęba. Należy mieć świadomość, że protezy nie będą pasowały do koloru i odczuć dziąseł.

Protezy częściowe są wykonane z tworzywa sztucznego lub metalowego szkieletu. Niektóre z nich są umieszczone na metalowych szkieletach, które blokują nacisk protezy. Są one wygodniejsze w noszeniu i nie powodują takiego samego podrażnienia dziąseł. Niektóre metalowe protezy częściowe mają nawet zatrzaski, które mają pomóc im pozostać na miejscu. Mogą one kosztować więcej niż ich plastikowe odpowiedniki, ale mogą również uszkodzić istniejące zęby, jeśli nie zostaną wykonane starannie.

W związku z tym musisz upewnić się, że dobrze dbasz o swoje protezy. Zawsze przechowuj swoje protezy w pojemniku wypełnionym wodą, aby zapobiec możliwości ich pęknięcia. Zdejmuj je również do snu, aby Twoje dziąsła mogły odpocząć. Czyszczenie protez dwa razy dziennie również zmniejszy ryzyko nagromadzenia się płytki nazębnej. Bakterie mogą gromadzić się na protezach, co prowadzi do nieświeżego oddechu. Ponadto brak zębów nie zwalnia z choroby dziąseł, dlatego konieczne są regularne wizyty u dentysty.

Pełny zestaw protez to kolejna opcja w przypadku utraty dużej liczby zębów. Protezy te wykonane są z plastikowych podstaw, które naśladują kolor Twoich dziąseł. Aby nowe protezy wyglądały jak najbardziej naturalnie, dentysta wykonuje odlew jamy ustnej. Po dokonaniu oceny jamy ustnej lekarz określi, jaki rodzaj protezy będzie najlepszy w danej sytuacji.

Istnieje kilka rodzajów protez, z których każdy ma swoje wady i zalety. Najczęściej spotykane są ruchome protezy częściowe, które składają się z zębów zastępczych mocowanych do ruchomej różowej podstawy. Twoje naturalne zęby stabilizują podstawę ruchomej protezy z tworzywa sztucznego, podczas gdy niektóre mają klamrę, która łączy się z Twoimi naturalnymi zębami. Istnieją jednak zalety i wady obu tych rozwiązań. Jeśli obawiasz się o potencjalny implant stomatologiczny, rozważ tę opcję.

Choć protezy te mogą pomóc poczuć się bardziej komfortowo i wykonywać podstawowe funkcje, nie są lekarstwem na braki w uzębieniu. Implant stomatologiczny wymaga długiego czasu rekonwalescencji. Proces ten może trwać od trzech do sześciu miesięcy, dlatego początkowe protezy mogą być tymczasowe. W tym czasie usta będą się goiły, a dziąsła będą się leczyć. Na szczęście protezy tymczasowe dadzą Ci czas na przyzwyczajenie się do protezy. I przywrócą Państwu estetykę i funkcję.

Protezy jako rozwiązanie

Protezy to sztuczne zęby, które są przyklejane do metalowej lub plastikowej podstawy, aby zastąpić pojedynczy lub kilka brakujących zębów. Te sztuczne zęby opierają się na istniejącej kości i brzegu dziąsła oraz na sąsiednich zębach w tej samej szczęce. Protezy są opłacalnym i wygodnym rozwiązaniem dla brakujących zębów. Pacjenci będą musieli wracać do dentysty na serię wizyt w ciągu czterech do pięciu tygodni, w zależności od rodzaju brakujących zębów i liczby implantów.

Protezy częściowe wykonane są z metalowego lub plastikowego szkieletu, który przytwierdza się do ust za pomocą podpórek lub zatrzasków. Mogą one służyć jako tymczasowe uzupełnienia brakujących zębów, podczas gdy dziąsła i kość się goją. Postępy w technologii stomatologicznej ułatwiają znalezienie trwałych, niedrogich alternatyw dla protez. Oprócz tradycyjnych protez, nowoczesna technologia stomatologiczna umożliwia obecnie tworzenie sztucznych zębów, które mogą przetrwać całe życie.

Protezy wsparte na implantach mogą zastąpić trzy do czterech zębów w rzędzie. Implanty w całej jamie ustnej mogą zastąpić całą szczękę, jeśli brakuje zębów po obu stronach. W przypadku braku przednich zębów, estetyka staje się ważniejsza. Protezy oparte na implantach i mosty ceramiczne mogą komponować się z naturalnymi zębami. Protezy wykonane z materiałów akrylowych nie wyglądają naturalnie i mogą być nieestetyczne ze względu na metalowe zatrzaski z drutu.

Protezy częściowe mogą być również wykonane z tworzywa sztucznego lub materiału w kolorze zęba. Są to rozwiązania tymczasowe wykonane dla osób, które nie mają stałego rozwiązania w kwestii brakujących zębów. Zazwyczaj pacjenci powinni je zdejmować przed pójściem spać, aby uniknąć pęknięcia i wypaczenia. Niektórzy ludzie uważają protezy za niewygodne lub nieakceptowalne, a niektórzy w ogóle ich nie tolerują. Różnica w wielkości i kształcie szczęki może sprawić, że proces ten będzie niekomfortowy.

Mosty wsparte na implantach są jednym z najlepszych rozwiązań dla brakujących zębów. Implanty w tych mostach sprawiają, że protezy czują się i wyglądają jak naturalny zestaw. W przeciwieństwie do mostów stałych, protezy wsparte na implantach są bardziej stabilne niż ruchome i nie wymagają klejów, aby pozostać na swoim miejscu. Implanty nadają im silną siłę żucia i doskonałą stabilność. Implanty zapobiegają również wypadaniu protezy podczas jedzenia lub czyszczenia jamy ustnej.

Jednak protezy mogą również powodować przyspieszoną utratę kości w jamie ustnej. Same protezy ścierają grzbiet kostny w jamie ustnej. Może to powodować owrzodzenia i podrażnienia dziąseł. Ponadto utrata zęba może wpływać na nawyki żywieniowe i mowę. Osoby wybierające protezy jako rozwiązanie problemu brakujących zębów powinny skonsultować się z dentystą w celu uzyskania porady, jaki rodzaj protezy jest odpowiedni dla ich potrzeb.

Jeśli nie czujesz się komfortowo z protezami, dentysta może pomóc Ci je dopasować. Może zaistnieć potrzeba odwiedzenia dentysty kilka razy w roku w celu wyregulowania protezy. Protezy mogą poluzować się po kilku miesiącach i być może trzeba będzie je wymienić wcześniej niż później. Może to skutkować niższą samooceną oraz zwiększonym ryzykiem wystąpienia chorób serca i udaru. Dlatego istotne jest, aby regularnie odwiedzać dentystę w celu zapewnienia opieki.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane