Ból zęba przy naciskaniu – co to znaczy?

Jeśli doświadczasz bólu zęba przy naciskaniu, jest kilka rzeczy, które powinieneś wiedzieć. W tym artykule omówiono objawy, przyczyny i leczenie tej przypadłości stomatologicznej. Jeśli nie jesteś pewien, co jest przyczyną bólu, skonsultuj się z dentystą. Zdjęcia rentgenowskie są rzadko potrzebne, ale mogą pomóc w zdiagnozowaniu problemu z zębami. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej. Aby leczyć ból zęba, najpierw spróbuj unikać dotkniętej nim strony jamy ustnej. Następnie zbadaj zęby pod kątem widocznych oznak obrzęku. Możesz tymczasowo zmniejszyć obrzęk za pomocą ciepłej płukanki ze słonej wody i leków przeciwzapalnych, takich jak Motrin. Jeśli jednak obrzęk nie ustępuje, należy zwrócić się o pomoc do lekarza.

Ten artykuł został przygotowany we współpracy z seksuolog.net

Objawy

Ból zęba jest normalną reakcją ochronną na bodziec i może wahać się od łagodnej wrażliwości do silnego bólu. Reakcja nerwów w komorze miazgi jest tym, co powoduje ból. Może on mieć różne nasilenie i może być związany z gorącą lub zimną temperaturą lub ciśnieniem. Oto 20 oznak, że Twój ból zęba może być poważny. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym powszechnym problemie i jak sobie z nim radzić. Oto niektóre z najczęstszych przyczyn bólu zęba.

Zapalenie miazgi zęba – Zapalona lub obumierająca tkanka miazgi zęba może prowadzić do silnego bólu zęba. W ciężkich przypadkach ząb może zostać zainfekowany ropą i wymagać ekstrakcji. Aby to wyleczyć, należy udać się do dentysty lub do centrum opieki medycznej w trybie pilnym. Dentysta oczyści ząb i odprowadzi ewentualną ropę. Może on również przepisać antybiotykowy płyn do płukania ust, aby złagodzić objawy. Jeżeli ból zęba nie ustępuje, konieczna może być wizyta kontrolna u dentysty.

Twój dentysta może zalecić okres odpoczynku, który pozwoli Ci jak najszybciej wrócić do normalnego życia. Po tym czasie możesz spróbować różnych środków zaradczych, w tym zażywania leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. Jeśli ząb nadal jest w stanie zapalnym, dentysta może zalecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego. Aby ustalić przyczynę bólu zęba, konieczne może być wykonanie zdjęcia rentgenowskiego okołowierzchołkowego lub zdjęcia Panorex. W ciężkich przypadkach konieczne może być przyjęcie do szpitala w celu leczenia.

Oprócz unikania gorących lub zimnych napojów, można również zastosować nadtlenek wodoru bezpośrednio na bolące miejsce. Pamiętaj, aby rozcieńczyć roztwór wodą. Nie należy go połykać, ponieważ może spowodować więcej szkody niż pożytku. Możesz również użyć kompresu z lodu, aby złagodzić ból. Stosuj zimny kompres przez 20 minut jednorazowo, a następnie powtarzaj proces w miarę potrzeby. Jeśli żaden z tych środków nie działa, możesz zastosować leki z grupy NLPZ lub acetaminofen. Jednak aspiryna może nie być odpowiednia dla dzieci poniżej 16 roku życia. Możesz również wziąć Tylenol, który zawiera środek o działaniu łagodzącym.

Przyczyny

Ból zębów przy ich naciskaniu jest częstą dolegliwością. Może być nagły i ostry lub tępy i stały. Ból może być wywołany przez zużycie szkliwa zęba. To zużycie może odsłonić nerwy warstwy środkowej zęba. Żywność, napoje i kwasy mogą również powodować ten ból. W przypadku wystąpienia bólu zęba należy bezwzględnie zwrócić się o pomoc medyczną.

Często bolesny ząb jest oznaką próchnicy, która powoduje obumieranie zęba od środka. Ostatecznie ta bakteria może doprowadzić do powstania ropnia, który jest potencjalnie zagrażającą życiu infekcją. Leczenie kanałowe usuwa martwą miazgę i ratuje ząb. Jeśli jednak odczuwasz ból przy naciskaniu zęba, może to oznaczać, że dzieje się coś poważniejszego. Dentysta może pomóc zdiagnozować problem i naprawić go.

Wrażliwość zębów jest powszechna. Problem ten może pojawić się nagle lub w dłuższym okresie czasu. Może być wywołany przez dotknięcie zębów zimnym lub gorącym napojem. Może trwać przez kilka sekund lub być stały przez wiele godzin. Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż kilka minut, może to oznaczać, że mamy do czynienia z problemem stomatologicznym, który wymaga natychmiastowej uwagi. Najlepszym sposobem na ustalenie dokładnej przyczyny bólu jest wizyta u dentysty.

Chociaż ból zębów jest najczęstszą przyczyną bólu głowy, może on wystąpić również z przyczyn innych niż ból zęba. W większości przypadków ból zębów jest problemem organicznym i dlatego jest stosunkowo łatwy do zdiagnozowania. Jednak niektórzy pacjenci doświadczają nietypowego bólu zębów i szukają leczenia. Ból ten klasyfikuje się jako neuropatyczny, skierowany i neuromodulacyjny. Jeśli nie można znaleźć przyczyny stomatologicznej, należy zbadać przyczyny alternatywne. A jeśli nie można znaleźć konkretnej przyczyny bólu zęba, należy skonsultować się z dentystą.

Leczenie

Leczenie pierwotnej przyczyny bólu zęba przy naciskaniu może być trudne, ale możliwe jest leczenie objawów. Istnieją dwie podstawowe przyczyny tego typu bólu, którymi są ból neuromodulacyjny i neuropatyczny. Pierwsza z nich to kwestia mechaniczna powodująca reakcję na siłę gryzienia. Drugi jest bardziej złożoną kwestią, wpływającą na nerwy otaczające ząb. Za ból może odpowiadać kombinacja tych przyczyn.

Jeśli ból jest powodowany przez nacisk, możesz mieć ropny ząb. Ropny ząb może być spowodowany przez torbiel lub obrzęk wewnątrz kości. Ropa może wypływać w postaci wydzieliny zawierającej sól, a jeśli ząb nie zostanie od razu usunięty, stan może się pogorszyć. W takim przypadku kanałowe leczenie jest jedynym skutecznym sposobem. Istnieje jednak kilka kroków, które możesz podjąć, aby złagodzić ból.

Po pierwsze, powinieneś odwiedzić swojego dentystę w celu postawienia diagnozy. Bruksizm jest częstą przyczyną bólu zęba przy naciskaniu. Jeśli infekcja jest poważna, może rozprzestrzenić się na kości szczęki lub tkanki przyzębia. Nieleczona może nawet doprowadzić do powstania ropnia. W takim przypadku prawdopodobnie będziesz potrzebował leczenia kanałowego, aby uratować swój ząb. Jeśli jednak ból utrzymuje się i nie ustępuje, możesz zastosować leki dostępne bez recepty, aby złagodzić dyskomfort do czasu wizyty u dentysty.

W przypadku silnego bólu zęba najlepszym sposobem leczenia jest wizyta u dentysty lub w centrum pomocy doraźnej. Dentysta oczyści bolące miejsce, odprowadzi ropę i przepisze antybiotykowy płyn do płukania jamy ustnej. Penicylina jest zarezerwowana dla ciężkich przypadków. Wizyta kontrolna pozwoli stwierdzić, czy ząb wymaga ekstrakcji, czy nie. Ważne jest, aby jak najszybciej odwiedzić dentystę, aby uzyskać właściwą diagnozę. Pamiętaj jednak, że nie należy bać się wizyty u dentysty – na ból jest lekarstwo!

Zdjęcia rentgenowskie

Wykonanie zdjęć rentgenowskich w przypadku bólu zęba jest konieczne z wielu powodów. To, czy pacjent potrzebuje zdjęć rentgenowskich jest złożoną decyzją i musi być oparte na wielu czynnikach. Ostatecznie, dentysta określi, co jest najlepsze dla swoich pacjentów, biorąc czas, aby zrozumieć ryzyko i korzyści z promieniowania rentgenowskiego. Na szczęście istnieją pewne rzeczy, które pacjenci mogą zrobić, aby zminimalizować ryzyko związane z uzyskaniem zdjęć rentgenowskich.

Zdjęcia rentgenowskie stanowią istotną część każdego planu leczenia stomatologicznego, dając lekarzowi stomatologowi niesamowity obraz jamy ustnej. Niezależnie od tego, czy źródłem bólu zęba jest pęknięcie czy złamanie, dentysta może wykorzystać zdjęcia rentgenowskie, aby dokładnie określić problem. Dostępnych jest wiele rodzajów zdjęć rentgenowskich, w tym zdjęcia okołowierzchołkowe i zdjęcia panoramiczne. Niezależnie od tego, czy odczuwasz ból zęba przy naciskaniu, zdjęcie rentgenowskie pozwoli dentyście dokładnie zdiagnozować, co jest przyczyną dyskomfortu.

Zdjęcia rentgenowskie są również ważne dla określenia źródła bólu. Dentysta wykona kilka testów, aby określić, czy ząb jest uderzony lub zbędny. Badanie to jest zazwyczaj wstępem do leczenia kanałowego, prac periodontologicznych lub leczenia endodontycznego. Inny rodzaj prześwietlenia bada strukturę kości w górnej i dolnej szczęce. Ujawni ono guzy, ubytki kostne lub zatory przewodów ślinowych.

Oprócz standardowych zdjęć rentgenowskich, dentysta może zaproponować specjalistyczne zdjęcia rentgenowskie zębów. Zdjęcia te są rzadziej wykonywane, ale mogą dostarczyć cennych informacji. Pokazują one dach i dno zęba i mogą pomóc w identyfikacji dodatkowych zębów lub zębów zatrzymanych. Zdjęcia mogą również ujawnić nieprawidłowości w szczęce, w tym stałe narośle. Jednak dentysta może zdecydować się na zalecenie specjalistycznego zdjęcia rentgenowskiego w przypadku bólu zęba, gdy naciska

Kanały korzeniowe

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii kanałów korzeniowych jest infekcja. Może ona wystąpić w każdym momencie, a zakażenie o niskim stopniu zaawansowania może szybko przejść w fazę ostrą, powodując silny ból i obrzęk. Jak najszybsze wykonanie kanału korzeniowego jest najlepszym sposobem zapobiegania infekcji. Może ono również uratować ząb w przypadku wystąpienia innego problemu z zębem lub dziąsłami. Poniżej przedstawiono częste przyczyny niepowodzenia leczenia kanałowego.

W miejscu, w którym dentysta usunął kanał, może wystąpić tkliwość. Niekiedy może być odczuwalna w szczęce, uniemożliwiając szerokie otwarcie ust. Chociaż ból powinien ostatecznie zniknąć, możesz nadal odczuwać pewną wrażliwość. W takim przypadku możesz zażyć środek przeciwbólowy dostępny bez recepty, aby złagodzić dyskomfort. Pozwoli to na tymczasowe złagodzenie bólu. Ból może utrzymywać się przez kilka dni po zabiegu, ale powinien ustąpić samoistnie.

Ból zęba często ustępuje po wykonaniu kanału korzeniowego, ale jeśli ból nie ustępuje, należy skonsultować się z dentystą w celu uzyskania drugiej opinii. Niektóre osoby odczuwają przejściowy ból zęba po przejściu leczenia kanałowego. Jest to częste i zazwyczaj ustępuje samoistnie. Jeśli jednak po zabiegu nadal odczuwasz ból, powinieneś natychmiast zgłosić się do lekarza. Zabieg ten jest kosztowny i zazwyczaj wymaga wielu wizyt w celu wyleczenia.

Chociaż leczenie kanałowe usuwa ból zęba, nie sprawia, że nie można prawidłowo czyścić zębów. Szczotkowanie i nitkowanie są niezbędne, ale przez kilka godzin należy unikać żucia pokarmu leczonym zębem. W miarę poprawy poziomu komfortu można wznowić spożywanie pokarmów stałych. Jeśli po leczeniu kanałowym odczuwasz ból, unikaj gryzienia leczonym zębem. Zamiast tego należy żuć po drugiej stronie jamy ustnej. Znieczulenie miejscowe może być użyte, aby pomóc zapobiec bólowi podczas zabiegu. W tym czasie możesz samodzielnie prowadzić samochód do domu, ale najlepiej, aby przyjaciel lub członek rodziny odwiózł Cię do domu.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane