Czy można iść do pracy po wyrwaniu zęba?

Odpowiedź zależy od rodzaju ekstrakcji. Im bardziej inwazyjny zabieg, tym więcej czasu potrzeba na odpoczynek i relaks. Po tygodniu pacjenci mogą powrócić do normalnej aktywności. Jak dużo czasu wolnego jest potrzebne, zależy od rodzaju pracy i wymagań fizycznych. Można to omówić ze swoim dentystą. W przypadku większości ekstrakcji jeden tydzień jest wystarczający. Jeśli potrzebują Państwo więcej czasu, należy zachować szczególną ostrożność, aby uniknąć wysiłku podczas rekonwalescencji.

Środki przeciwbólowe

Po wyrwaniu zęba przez dentystę pacjenci mogą zażywać dostępne bez recepty środki przeciwbólowe, aby złagodzić ból. Niektórzy dentyści przepisują ibuprofen, środek przeciwbólowy dostępny bez recepty. Acetaminofen, znany również jako Tylenol, to kolejny popularny wybór w celu uśmierzenia bólu. Działa on centralnie w organizmie, blokując sygnały bólowe. Ten środek przeciwbólowy jest dobrym wyborem w przypadku łagodnego lub umiarkowanego bólu, ponieważ wykazano jego skuteczność w leczeniu bólu zęba.

Chociaż dentysta może przepisać silny lek przeciwbólowy, aby zmniejszyć dyskomfort związany z zabiegiem stomatologicznym, należy pamiętać, że wiele leków dostępnych bez recepty jest równie skutecznych. Ponadto mają one mniej skutków ubocznych niż leki na receptę i mogą być stosowane w leczeniu szerokiej gamy schorzeń, od zaparć po halucynacje. U niektórych osób po zabiegu stomatologicznym może nawet rozwinąć się uzależnienie od opioidów.

Po usunięciu zęba pacjenci mogą odczuwać łagodny lub umiarkowany ból, który jednak ustąpi w ciągu kilku dni. Zanim znieczulenie miejscowe przestanie działać i ząb się wyrwie, można zażywać leki przeciwbólowe. Leki te mogą być również stosowane do zarządzania bólem podczas gdy organizm odzyskuje siły po zabiegu. Dobrze jest stosować się do zaleceń stomatologa dotyczących przyjmowania środków przeciwbólowych po wyrwaniu zęba.

Gdy ból utrzymuje się po wyrwaniu zęba, warto zadzwonić do swojego dentysty i zapytać o leki dostępne bez recepty. Dobry lek bez recepty z grupy NLPZ, taki jak ibuprofen, złagodzi stan zapalny i zmniejszy ból. Ważne jest, aby przed wizytą przeczytać wskazówki i etykietę każdego przyjmowanego leku. Zapewni to, że leki są tak skuteczne, jak to możliwe. Dobrze jest również pilnować dawek środków przeciwbólowych po usunięciu zęba.

Leki przeciwzapalne

Jeśli obawiasz się, że po wyrwaniu zęba będzie Cię bolała głowa lub dziąsła, rozważ przyjęcie leku przeciwzapalnego. Decadron, lek przeciwzapalny, jest jedną z opcji. Jeśli zdecydujesz się na to leczenie, upewnij się, że postępujesz zgodnie z instrukcjami na butelce. W większości przypadków niewielka ilość leku wystarczy, aby zmniejszyć ból i obrzęk. Możesz również spróbować nadtlenku wodoru, leczenia polegającego na wprowadzaniu cienkich igieł do ciała. W przeciwieństwie do aspiryny, nadtlenek wodoru nie jest lekiem, który należy połknąć, więc powinien być stosowany tylko jako środek domowy. Ponadto, możesz spróbować zastosować zimny kompres, aby zmniejszyć obrzęk. Chociaż nie będzie to miało trwałego efektu, może pomóc zmniejszyć ból i obrzęk.

Ból spowodowany usunięciem zęba będzie prawdopodobnie najsilniejszy bezpośrednio po zabiegu. Dentysta może zastosować długo działające znieczulenie miejscowe i wstrzyknąć steryd w celu zmniejszenia obrzęku, natomiast leki przeciwbólowe są często przepisywane na dzień po usunięciu zęba. Pacjenci mogą również przykładać zimne okłady na miejsce zabiegu i przyjmować leki z grupy NLPZ, zanim środek znieczulający przestanie działać. Eksperci sugerują dostosowanie dawki leków, gdy ból zaczyna ustępować.

Można również wypróbować niesteroidowy lek przeciwzapalny (NSAID), aby złagodzić ból. Acetaminofen jest dobrym wyborem, jeśli odczuwasz tylko łagodny ból. Nie zaleca się jednak przedawkowania jakichkolwiek leków przeciwbólowych. Najlepiej stosować się do zaleceń stomatologa i przyjmować dawkę NLPZ zgodnie z jego zaleceniami. Wybierając niesteroidowy lek przeciwzapalny, upewnij się, że przeczytałeś etykietę produktu, aby upewnić się, że otrzymujesz odpowiedni dla Twojego bólu.

Środki ostrożności zapobiegające odklejaniu się skrzepu

Jedną z najważniejszych rzeczy, jakie można zrobić po wyrwaniu zęba, jest powstrzymanie się od ssania słomki lub picia z butelki. Słomka może spowodować wyschnięcie zębodołu, co utrudni utworzenie się skrzepu krwi. To samo dotyczy używania tytoniu, ponieważ palenie zakłóca przepływ krwi w miejscu ekstrakcji. Należy również unikać żucia, ssania i plucia, które mogą spowodować rozluźnienie ochronnego skrzepu.

Szczotkowanie i nitkowanie okolicy jest ważne po wyrwaniu zęba. Zbyt szybkie szczotkowanie zębodołu może spowodować usunięcie skrzepu krwi, co spowoduje większy ból i obrzęk. Nie należy również połykać zbyt dużej ilości wody. Płukanie antybakteryjnym płynem do ust lub strzykawką może pomóc uniknąć podrażnienia gniazda. Następnego dnia ból stanie się silniejszy, a obrzęk wzrośnie.

Prawidłowo szczotkuj jamę ustną po wyrwaniu zęba. Odpowiednio zadbana jama ustna nie tylko sprawi, że poczujesz się lepiej, ale także przyspieszy proces gojenia. Jeśli po ekstrakcji wystąpi krwawienie, zagryź gazę umieszczoną przez dentystę. Gryzienie gazy pomaga utworzyć skrzep krwi w gnieździe. Torebka herbaty zawiera również kwas taninowy, który pomaga w tworzeniu się skrzepu. Staraj się żuć torebkę z herbatą aż do ustania krwawienia. Możesz zauważyć, że wypływa trochę krwi.

Jeśli dentysta zalecił Państwu odpoczynek przez pierwszy dzień lub dwa po ekstrakcji, powinni Państwo również zadbać o jak największą czystość jamy ustnej. Staraj się nie myć zębów bezpośrednio po ekstrakcji; staraj się myć je obok miejsca ekstrakcji. Ponadto, po jedzeniu należy przepłukać usta ciepłą słoną wodą. Można również przygotować własną słoną wodę, mieszając pół łyżeczki soli z 8 uncjami wody.

Wzięcie wolnego w pracy

Usunięcie zęba jest poważnym zabiegiem stomatologicznym, a dzień wolny od pracy może pomóc w odzyskaniu zdrowia. Nie każdy jednak musi brać wolne, a niektórzy mogą wrócić do pracy już następnego dnia. W takich przypadkach najlepiej skontaktować się z dentystą, aby uzyskać zalecenia. Możesz zadzwonić do nich po poradę i zaplanować wizytę na weekendowe popołudnie. Jeśli jednak nie możesz wziąć wolnego czasu, powinieneś rozważyć zaplanowanie zabiegu na dzień, w którym będziesz w domu i nie będziesz pracował.

Wzięcie czasu wolnego od pracy po wyciągnięciu s może być trudne, ale bardzo ważne jest, aby upewnić się, że nie spieszysz się i nie opuszczasz pracy. Należy również odpoczywać przez co najmniej jeden dzień, pozwalając sobie na pełną regenerację. W tym czasie należy unikać wysiłku fizycznego i ćwiczeń. Twój dentysta może doradzić Ci, co powinieneś zrobić, aby prawidłowo odzyskać siły po zabiegu. Czas rekonwalescencji po ekstrakcji nie powinien przekraczać tygodnia.

Planując usunięcie zęba, ważne jest, aby zaplanować czas wolny od pracy lub szkoły. Większość ludzi nie musi brać wolnego po usunięciu zęba, ale inni muszą opuścić pracę lub szkołę na ten dzień. Wzięcie wolnego od pracy po usunięciu zęba jest bardzo ważne, a dentysta pomoże Ci ustalić najlepszy czas na wzięcie wolnego. Czas wolny to zazwyczaj mniej niż godzina, a przez kilka dni będziesz prawdopodobnie odczuwać lekki dyskomfort.

Czas rekonwalescencji po usunięciu zęba może być tak krótki jak 48 do 72 godzin. W zależności od zaleceń chirurga stomatologicznego, powinieneś być w stanie wrócić do pracy w ciągu kilku dni. Jednakże, jeśli Twoja praca wymaga intensywnej aktywności fizycznej, będziesz musiał podjąć zmodyfikowaną pracę przez kilka pierwszych dni. Upewnij się, że omówisz swój powrót do pracy z pracodawcą, aby móc zaplanować go z wyprzedzeniem.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane