Ból dziąsła po wyrwaniu zęba: na co zwrócić uwagę?

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba jest normalnym zjawiskiem, aczkolwiek istnieją pewne niepokojące objawy, których nie należy bagatelizować. Z tego artykułu dowiesz się na co należy zwrócić uwagę po wyrwaniu zęba oraz poznasz najlepsze metody na uśmierzenie odczuwalnego bólu.

Wyrywanie zęba to tak naprawdę zabieg chirurgiczny, który polega na usunięciu problematycznego zęba z zębodołu. Tego typu zabieg odbywa się za pomocą odpowiednich narzędzi dentystycznych przy zastosowaniu znieczulenia. Gdy znieczulenie przestaje działać pacjent zaczyna odczuwać ból. Niestety zdarzają się sytuacje iż doskwierający ból dziąsła po wyrwaniu zęba jest sygnałem alarmującym, że po zabiegu wdało się zakażenie po wyrwaniu zęba (o tym przeczytasz też tu: https://dentinfo.pl/zakazenie-po-wyrwaniu-zeba/). Czytając dalej dowiesz się więcej o objawach, jakie nie zwiastują zakażenie po wyrwaniu zęba oraz dowiesz się, jak długo utrzymuje się ból dziąsła po wyrwaniu zęba.

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba: jak długo się utrzymuje?

Zazwyczaj ból dziąsła po wyrwaniu zęba utrzymuje się przez trzy dni od wykonania zabiegu. Jednakże warto wiedzieć, że istnieją sytuacje, w których ból może utrzymywać się nieco dłużej, ale nie powinno nas to zbytnio niepokoić. Do takich sytuacji zalicza się przede wszystkim trudne umiejscowienie wyrywanego zęba np. usuwanie wyjątkowo problematycznych ósemek. Wówczas objawy bólowe mogą utrzymywać się nawet przez siedem dni, a sam proces gojenia się wyniesie około miesiąca czasu. Na wydłużenie procesu rekonwalescencji po wyrwaniu zęba mogą wpłynąć także: problemy danego pacjenta z zatokami oraz poziom skomplikowania procedury wykonywanego zabiegu. To właśnie te czynniki sprawiają, że proces gojenia się dziąsła po wyrwaniu zęba wydłuża się. Pacjent przed przeprowadzeniem zabiegu powinien zostać dokładnie poinformowany przez dentystę na co powinien zwrócić uwagę po usunięciu zęba oraz jakie i jak długo może odczuwać dolegliwości po zabiegowe.

Kiedy ból dziąsła zmienia się i zwiastuje zakażenie po wyrwaniu zęba?

Występowanie bólu dziąsła po wyrwaniu zęba jest zjawiskiem powszechnym i nieuniknionym po tego typu czynnościach zabiegowych. Natomiast jeżeli natężenie bólu jest zbyt duże bądź ból utrzymuje się zbyt długo (powyżej trzech dni) należy niezwłocznie skontaktować się ze specjalistą, który przeprowadzał zabieg. Uporczywy i utrzymujący się ból dziąsła może świadczyć, że doszło do zakażenia po wyrwaniu zęba bądź nastąpiło powstanie suchego zębodołu. W takich przypadkach gojenie się rany nie przebiega prawidłowo. Suchy zębodół pojawia się w sytuacji gdy w miejscu zasklepienia się rany nie powstaje skrzep, który osłania zębodół. Jeśli miejsce wyrwania zęba pozostaje odsłonięte jest ono narażone na działanie drobnoustrojów. Wówczas konieczne jest wyczyszczenie zębodołu i założenie przez dentystę specjalnej wkładki.

Symptomy świadczące, że wdało się zakażenie po wyrwaniu zęba

Zakażenie po wyrwaniu zęba i inne powikłania po wyrwaniu zęba mogą wystąpić u każdego pacjenta po tego typu zabiegu. Symptomy świadczące o zakażeniu po wyrwaniu zęba, których nie należy ignorować to m. in.: utrzymujący się silny ból dziąsła o charakterze pulsującym, gorączka, pojawienie się opuchlizny, zbyt wczesne odpadnięcie skrzepu, przedłużone krwawienie, brak pojawienia się skrzepu w miejscu wyrwanego zęba, odrętwienie i skurcze mięśni skroniowo-żuchwowych, a także wydobywanie się z rany wydzielin.

Ból dziąsła po wyrwaniu zęba: sposoby na złagodzenie bólu

Najważniejsze po zabiegu wyrwania zęba jest przestrzeganie zaleceń lekarza. Przeważnie zalecane jest płukanie jamy ustnej na przykład roztworem soli fizjologicznej przez co najmniej dwa dni od zabiegu. Co więcej po zabiegu należy unikać palenia papierosów oraz spożywania niektórych pokarmów. W przypadku wystąpienia powikłań pozabiegowych lekarz może przepisać pacjentowi antybiotykoterapię, wówczas pacjent powinien jej ściśle przestrzegać. Oczywiście metod na uśnieżenie tak silnego bólu, jakim jest ból dziąsła po wyrwaniu zęba jest kilka. Najpopularniejszą z nich jest przyjmowanie przez pacjenta leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty. W tym przypadku przyjmowanie leku powinno zostać skonsultowane z lekarzem. Kolejną popularną metodą na uśnieżenie bólu jest stosowanie okładów. Jednakże należy pamiętać, że zimnych okładów nie należy stosować bezpośrednio na skórę, gdyż istnieje ryzyko powstania w tkankach zmian o charakterze niedokrwiennym. Najlepiej decydując się na zimny okład owinąć go np. w bawełniana ścierkę i dopiero przyłożyć do policzka. Kolejną nowoczesną metodą na uporczywy ból dziąsła po wyrwaniu zęba jest zabieg laserem biostymulującym. Laser ten nie tylko uśnieży ból, ale także przyśpiesza gojenie się rany.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane