Jak poradzić sobie w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego

Chociaż aparat ortodontyczny zwykle powoduje niewielki dyskomfort, może utrudniać jedzenie i żucie. Niektóre pokarmy mogą uszkodzić aparat, w tym lód, twarde cukierki i popcorn. Warto unikać całych jabłek i bajgli, które mogą podrażnić aparat. Lepkie i ciągnące się pokarmy również nie są mile widziane. Najlepiej unikać lepkich pokarmów, dopóki aparat nie będzie miał szansy się dostosować.

Unikaj słodkich napojów

Pokarmy o wysokiej zawartości cukru są nie tylko złe dla Twoich zębów, ale także dla aparatu ortodontycznego. Dotyczy to napojów gazowanych, cukru w płatkach śniadaniowych, lukru na ciastach oraz masła orzechowego i galaretki na naleśnikach. Wszystkie te pokarmy, jak również sok z cytryny i ketchup, mogą rozpuścić szkliwo zębów i uszkodzić aparat. Unikaj tych pokarmów i napojów w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego, aby uniknąć możliwości uszkodzenia zębów.

Napój gazowany jest popularnym napojem i wiele osób rozkoszuje się nim na co dzień. Ważne jest jednak, aby unikać picia napojów gazowanych w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego, aby zapobiec uszkodzeniu zębów. Soda ma wysoką zawartość cukru, co może prowadzić do ubytków i próchnicy zębów. Soda barwi również zamki, więc jeśli nie będziesz ostrożny, możesz skończyć z bałaganem na swoim aparacie.

Unikaj żujących pokarmów

W pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego powinieneś ograniczyć spożywanie pokarmów i napojów, które wymagają nadmiernego żucia. Zacznij od spożywania miękkich i kwaśnych potraw, takich jak smoothie. Następnie możesz stopniowo przejść do bardziej skomplikowanych potraw, takich jak makaron i owoce. Co więcej, te pokarmy nie powodują żadnych szkód dla Twoich zębów i aparatu ortodontycznego. Wszystko zależy od tego, jak wygodne jest dla Ciebie spożywanie tych pokarmów i napojów. Należy jednak unikać spożywania takich pokarmów jak surowy chleb, rzodkiewki, ananas, jabłka i pikle.

Jeśli chodzi o listę pokarmów, których powinieneś unikać w pierwszych dniach noszenia aparatu ortodontycznego, możesz zacząć od lasek cukrowych, chipsów, ciasteczek i precli. Inni winowajcy tej grupy pokarmów to lód, twardy chleb, ketchup i pizza ze skórką. Nasiona są również uważane za żywność żującą. MEGA listę pokarmów, które są bezpieczne do jedzenia z aparatem ortodontycznym znajdziesz tutaj.

Unikaj twardych i lepkich pokarmów

Powinieneś unikać żucia jakichkolwiek twardych lub lepkich pokarmów podczas pierwszych dni noszenia aparatu ortodontycznego. Lepkie lub twarde pokarmy mogą złamać lub wygiąć aparat ortodontyczny. Jeśli się przykleją, będą trudne do wyczyszczenia, a także mogą uszkodzić druty i zamki wewnątrz aparatu. Lepkie pokarmy są szczególnie podstępne, ponieważ mogą przykleić się do aparatu i spowodować jego poluzowanie. Pamiętaj, aby przed spożyciem warzyw ugotować je do miękkości.

Pokarmy o lepkiej i twardej powierzchni mogą uszkodzić Twój aparat ortodontyczny. Unikaj żucia twardych przedmiotów, takich jak orzechy, lód i popcorn. Lepkie i twarde przedmioty mogą również uszkodzić Twój aparat ortodontyczny. Ważne jest, aby utrzymywać prawidłową higienę jamy ustnej po założeniu aparatu ortodontycznego, aby nie wymagać kolejnego leczenia stomatologicznego. Staraj się unikać twardych i lepkich pokarmów przez kilka pierwszych dni noszenia aparatu.

Unikaj słodzonych napojów gazowanych

Jednym z największych błędów, jakie możesz popełnić nosząc aparat ortodontyczny jest picie napojów gazowanych. Napoje te zawierają dużo cukru i kwasu, który może uszkodzić aparat i zęby. Nawet jeśli pijesz wodę, aby zmyć cukier, soda nadal pozostawia za sobą kwadraty i kratery na zębach. Te miejsca są szczególnie podatne na nagłe wypadki stomatologiczne. A ich naprawa jest trudniejsza, gdy masz na zębach metalowe urządzenia.

W ciągu pierwszych kilku dni noszenia aparatu ortodontycznego należy unikać lepkich pokarmów, takich jak kukurydza na kolbie. Pokarmy te będą przylegać do zamków i powodować wiele podrażnień. Pokarmy te przyczyniają się również do próchnicy zębów, ponieważ są lepkie. Ponadto, pokarmy te mogą poplamić Twoje gumki i spowodować próchnicę. Staraj się więc unikać miękkich pokarmów, takich jak jabłka i gruszki. Możesz również unikać picia napojów sportowych. Brzmią one zdrowo, ale w rzeczywistości są pełne cukru.

Unikaj żucia obcych przedmiotów

W pierwszych dniach należy unikać żucia obcych przedmiotów. Twarde, lepkie lub cukrowe pokarmy mogą spowodować pęknięcie aparatu. Również żucie ołówków lub długopisów może je uszkodzić. Należy również unikać obgryzania paznokci i żucia ołówków. Ponadto żucie obcych przedmiotów może uszkodzić aparat ortodontyczny, dlatego przed żuciem należy poprosić dziecko o zgodę.

Należy myć zęby co najmniej dwa razy dziennie, aby uniknąć gromadzenia się płytki nazębnej. Należy również codziennie nitkować zęby, ale należy uważać, aby nie używać wosku dentystycznego ani nici dentystycznych do czyszczenia aparatu. Dodatkowo, należy regularnie odwiedzać swojego dentystę ogólnego w celu sprawdzenia aparatu. Twój dentysta rodzinny powie Ci, jakie odstępy czasu są odpowiednie do czyszczenia. Dopóki szczotkujesz zęby trzy razy dziennie, nie powinieneś używać szczoteczki z twardym włosiem.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane