Zalety i wady plastikowych aparatów na zęby

Posiadanie prawidłowego wyrównania zębów jest niezwykle ważne, jeśli chcesz uniknąć problemów z wyrównaniem i bólu zębów. Podczas gdy ortodoncja może skorygować wiele problemów, nieprawidłowe ustawienie może prowadzić do bólu i innych problemów. Aby dowiedzieć się więcej o zaletach i wadach plastikowego aparatu na zęby, przeczytaj ten artykuł. Dowiesz się również, jak dbać o zęby, gdy są w aparacie. A jakie są niektóre z powszechnych problemów związanych ze źle ustawionymi zębami?

Przedstawiamy artykuł, który jest owocem wspólnych działań z apteka-natolinska.com.pl

Invisalign

Metalowe i ceramiczne aparaty ortodontyczne to dwa rodzaje aparatów. Podczas gdy aparat metalowy może bardziej wystawać, aparat ceramiczny nie. Jednak aparat metalowy wymaga więcej konserwacji i czasu. Aparat metalowy może wystawać bardziej niż ceramiczny i może uszkodzić szkliwo. Najpopularniejsze rodzaje aparatów ortodontycznych to aparaty językowe i aparaty ceramiczne. Aparaty lingwalne są prawie niewidoczne i wykorzystują minimalne tarcie. Są one jednak trudniejsze w utrzymaniu i mogą powodować problemy z dykcją przez kilka pierwszych tygodni.

Aparaty plastikowe nie są tak zauważalne jak aparaty metalowe. Pacjenci Invisalign mogą być zmuszeni do noszenia zestawu retainerów, aby utrzymać aparat na miejscu. Chociaż te retainery nie są zdejmowane, mogą wymagać czyszczenia i łączenia po każdym posiłku. Tradycyjne aparaty ortodontyczne są znacznie bardziej skuteczne w przypadku skomplikowanych przypadków. Tradycyjne aparaty ortodontyczne działają również szybciej. W bardziej zaawansowanych przypadkach dentysta może zalecić tradycyjny aparat ortodontyczny.

Aparat ceramiczny

Posiadanie ceramicznego aparatu na zębach jest doskonałą alternatywą dla tradycyjnego aparatu metalowego, ale istnieją pewne wady tego typu leczenia. Na początek, kolor aparatu ceramicznego będzie bardziej zauważalny niż metalowego. Jeśli palisz lub pijesz kawę, powinieneś unikać noszenia ceramicznego aparatu. Osoby z aparatem ceramicznym powinny szczególnie dbać o to, aby ich zęby nie były przebarwione. Wreszcie, aparaty ceramiczne wymagają częstszych wizyt u ortodonty.

Podczas gdy aparaty metalowe są bardzo widoczne, aparaty ceramiczne nie są. Ludzie mogą ich nie zauważyć, chyba że zostaną przyciśnięte do zębów. Aparaty ceramiczne nie są również tak trwałe jak aparaty metalowe i mogą się łatwiej złamać. Aparaty ceramiczne są również bardziej podatne na złamania, dlatego należy o nie szczególnie dbać, np. nie jeść twardych cukierków podczas ich noszenia. Dla osób, które chcą uniknąć tych wad, aparaty ceramiczne mogą być doskonałą opcją.

Niewidoczny aparat ortodontyczny

W przeciwieństwie do tradycyjnych aparatów ortodontycznych, niewidoczny aparat można usunąć po zakończeniu leczenia. Może to być przydatne, jeśli planujesz wziąć udział w specjalnym przyjęciu lub imprezie towarzyskiej. Jednak czas potrzebny do zakończenia leczenia może się wydłużyć, jeśli zapomnisz je zdjąć. W niektórych przypadkach niewidoczny aparat nie będzie skuteczny w korygowaniu poważnych nieprawidłowości w ustawieniu zębów i być może trzeba będzie poddać się bardziej tradycyjnemu aparatowi metalowemu, aby skorygować swój stan.

Jedną z zalet niewidocznych aparatów ortodontycznych jest to, że są one praktycznie niewyczuwalne. Nie zakłócają one sposobu mówienia ani uśmiechania się. W przeciwieństwie do nich, aparaty metalowe są łatwo widoczne i mogą powodować dyskomfort podczas uśmiechania się. Ponadto, wymagane jest przestrzeganie ścisłego reżimu higieny jamy ustnej. Należy myć zęby i używać nici dentystycznej po posiłkach. Należy również pamiętać o wymianie nakładki na aligner po każdym posiłku. Krótko mówiąc, niewidoczne aparaty ortodontyczne są droższe od konwencjonalnych. Jednak korzyści znacznie przewyższają koszty.

Bezbarwny aparat ortodontyczny

Jedną z zalet bezbarwnego aparatu ortodontycznego jest jego estetyczny wygląd, ale są też pewne wady. Aparaty bezbarwne są mniej widoczne niż aparaty metalowe, a prostowanie zębów może trwać dłużej. Łatwo też ulegają przebarwieniom od zwykłych płynów, co sprawia, że nie nadają się dla nastolatków. Wreszcie, aparaty bezbarwne są droższe niż aparaty metalowe. Poniżej omówiono zalety i wady przezroczystych aparatów ortodontycznych.

Niektóre zalety bezbarwnego aparatu ortodontycznego to estetyczny wygląd urządzenia i łatwość czyszczenia. Nie powodują one wrażliwości dziąseł i są mniej bolesne niż aparaty metalowe. Jednak przezroczysty aparat ortodontyczny jest mniej trwały niż metalowy i wymaga częstszych napraw. Kolejną wadą jest zwiększone prawdopodobieństwo złamania. Druty stosowane w przezroczystych aparatach ortodontycznych mogą się łatwo złamać lub zaczepić, powodując podrażnienie warg i policzków. Koszt

Pewnie zastanawiałeś się, jak zapłacić za plastikowy aparat na zęby. Na szczęście, istnieje wiele opcji dostępnych dla Ciebie, w tym dentystycznych planów rabatowych. Plany te zazwyczaj zaoszczędzić ludziom 10% do 60% z przeciętnego rachunku stomatologicznego. Większość dostawców usług stomatologicznych uczestniczą w planach rabatowych i zazwyczaj można sobie pozwolić na koszty, dokonując małych płatności miesięcznych. Można nawet sfinansować cały proces za pośrednictwem dentysty lub firmy finansowej trzeciej strony. Większość stomatologów oferuje możliwość automatycznego regulowania należności, a wielu z nich współpracuje z prywatną firmą finansującą leczenie stomatologiczne.

W zależności od powagi problemu stomatologicznego, rodzaj wybranego aparatu może się znacznie różnić. Niektóre rodzaje aparatów są bardziej skuteczne niż inne w przesuwaniu szczęk, zamykaniu szczelin i prostowaniu zębów. Na koszt wpływa również długość leczenia i liczba wizyt. Im bardziej skomplikowany problem stomatologiczny, tym wyższa cena. Ale warto zapłacić, aby poprawić swój uśmiech. W krótkim czasie będziesz miał piękny uśmiech!

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane