Jaki wpływ ma wino na wrażliwe zęby?

wrażliwe zęby a wino

PH wina wynosi 2,9-3,5 – działa więc erozyjnie na szkliwo i wzmaga nadwrażliwość zębów. Zawiera też kwas winowy, kwas jabłkowy i kwas cytrynowy. Białe wina mają często większą kwasowość niż czerwone. Mogą więc nie być dobrym wyborem, jeśli mamy wrażliwe zęby.

Wpływ wina na wrażliwe zęby

Zarówno białe wina, jak i różowe wpływają zmiękczająco na szkliwo, co sprawia, że je uwrażliwia, tym samym narażając na działanie próchnicy. Powstaje też większe ryzyko rozwoju innych chorób charakterystycznych dla jamy ustnej. Podobne, a często nawet gorsze skutki są wywoływane przez wina musujące. Jako przykład możemy podać prosecco, które zawiera więcej kwasów od win bezbąbelkowych.

Pamiętajmy, że jedną z podstawowych, naturalnych barier ochronnych dla naszego szkliwa jest ślina. Posiada ona w składzie właściwości, które neutralizują działanie szkodliwych dla zębów kwasów. Jednak gdy spożywamy alkohol, jej produkcja zmniejsza się, stąd właśnie odczuwanie suchości w jamie ustnej. Niestety — taka sytuacja każdorazowo sprzyja rozwojowi bakterii, osłabia nasze zęby, tym samym przyspieszając powstawanie próchnicy. Dlatego właśnie osoby, które regularnie spożywają alkohol, zazwyczaj częściej muszą odwiedzać stomatologa. Posiadając wrażliwe zęby, tym bardziej powinniśmy uważać na szkodliwe produkty.

Picie różnych rodzajów wina jednocześnie także nie pozostaje obojętne dla naszego szkliwa. Zęby tracą wówczas swój kolor, a do tego w dłuższej perspektywie mogą powstawać na nich przebarwienia lub nawet plamy. Niestety, kondycja naszego uzębienia się pogarsza. Wszystko to przez negatywne działanie szkodliwych kwasów. Nie tylko białe wina posiadają kwasy. Występują one również w kawie, herbacie, napojach gazowanych. Mogą powodować nadkwasowość w jamie ustnej – prowadzi ona do niszczenia i osłabiania szkliwa, dlatego osoby często pijące wino mają wrażliwe zęby. Z kolei czerwone wino powoduje odkładanie się osadu zębach, który po pewnym czasie może być bardzo widoczny. Białe wina narażają nasze zęby na przebarwienia, które na początku mogą wydawać się niegroźne ze względu na fakt, że są zupełnie niewidoczne. Są trudne dla wczesnego zdiagnozowania — widać je dopiero po upływie czasu i regularnym spożywaniu tego rodzaju trunku.

Jak pić wino, gdy mamy wrażliwe zęby?

Mimo swoich szkodliwych właściwości, smakosze win nie zawsze mają poważane powody do niepokoju. Są też dobre wieści, ponieważ przestrzeganie kilku prostych zasad pozwoli nie odbierać sobie radości z picia swoich ulubionych trunków. Zasady te dotyczą spożywania wina zarówno czerwonego jak i białego wina i mogą uchronić zęby przed prawdziwie negatywnych skutków spożywania fermentowanego alkoholu. Jeśli mamy szczególnie wrażliwe zęby, zaleca się picie wina rzadziej.

Pierwszą i najważniejszą zasadą jest niepopijanie wina samodzielnie, tylko każdorazowe łączenie go z jedzeniem. Dzięki temu ryzyko erozji szkliwa znacznie się zmniejsza. Kolejną zasadą jest popijanie wina wodą — nawilży ona jamę ustną i pomoże ślinie na bieżąco regulować poziom kwasowości. Ostatnia i nie mniej ważna zasada to nie mycie zębów od razu po tym, jak spożyjemy alkohol. Dlaczego? Zbyt szybkie szczotkowanie może osłabić nasze zęby. Poza tym, nie daje możliwości ślinie oraz enzymom na neutralizację kwasów, które mają szkodliwy wpływ na uzębienie.

Warto umyć zęby dopiero po upływie co najmniej pół godziny od zakończenia spożywania alkoholu. Osobom, które często spożywają zarówno białe wina, jak i różowe i czerwone poleca się też mycie zębów pastami z fluorem. Wpływa on wzmacniająco na szkliwo i działa jako ochrona. To samo dotyczy tych, którzy mają wrażliwe zęby. Kwasy nie pozostają dla nich obojętnie i mogą wpływać wyjątkowo destrukcyjnie.

Jeśli już zdążyliśmy dostrzec osad lub przebarwienia na swoich zębach, które spowodowane są piciem wina, zacznijmy stosować specjalne pasty wybielające. Nie wszystkie niestety mają dobry wpływ na zęby, dlatego polecamy skonsultować się wcześniej ze swoim stomatologiem. W przypadku poważniejszych uszkodzeń szkliwa, możemy zgłosić się na zabieg usunięcia osadów przy pomocy zabiegów z laserem lub specjalnymi płynami, które wybielą zęby. Stosuje się je wyłącznie pod opieką stomatologa.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane