Co musisz wiedzieć o milipedach

Co chcesz wiedzieć o millipedach? Powszechne miejsca gdzie można je znaleźć i jak wyglądają ich części ciała. Możesz dowiedzieć się o ich nogach, segmentach ciała i płynie, który wydzielają, aby się bronić. To tylko niektóre z wielu pytań, które możesz mieć na temat tych pełzających gąsienic. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej! Będziesz zaskoczony! Przeczytaj ten artykuł, aby poznać fascynujący świat tych stworzeń!

Najczęstsze miejsca, w których można znaleźć millipedy

Te małe pełzające owady można znaleźć głównie na zewnątrz i żywią się rozkładającym się materiałem roślinnym. Chociaż rzadko atakują rosnące rośliny, można je znaleźć w ciemnych miejscach, zwłaszcza jeśli mają wystarczająco dużo wilgoci. Gdy są zagrożone, wydzielają felernie pachnący płyn, który jest drażniący dla ludzi. Jeśli zauważyłeś kilka z nich wokół swojego domu lub podwórka, możesz spróbować je usunąć. Plamy będą małe, okrągłe i żółte lub brązowe.

Typowa millipeda ma kilka centymetrów długości. Jej ciało jest rurkowate i brązowe, ma kilka par nóg. Nogi są jaśniejsze niż reszta ciała. Większość milliped ma trzy pary nóg, gdy się wykluwają. W miarę wzrostu wyrastają im inne nogi. Oznacza to, że nie należy się martwić o infestację.

Segmenty ciała

Millipedy są jednymi z najstarszych znanych zwierząt lądowych, żyją od okresu syluru. Najwcześniejsze gatunki mięczaków należały do grupy stworzeń zwanych Arthropleura. Osiągały one dwa metry długości, ale większość współczesnych gatunków dorasta tylko do 27 cm lub 10+1/2 cala. Najdłuższym żyjącym gatunkiem jest afrykańska millipeda olbrzymia.

Millipedy zrzucają swoją zewnętrzną warstwę co dziesięć dni i żywią się martwymi owadami oraz stopionym materiałem roślinnym. Rzadko są drapieżne, choć zjadają dżdżownice. Millipedy składają również jaja, które wykluwają się w ciągu kilku tygodni. Po wykluciu jajo przechodzi serię 7-8 etapów, zanim osiągnie dojrzałość. Rozwój od jaja do w pełni rozwiniętej millipedy trwa od dwóch do pięciu lat. Podczas gdy większość milliped ma trzy pary odnóży w momencie wyklucia, reszta odnóży wyrasta w miarę dojrzewania.

Nogi

Termin millipeda odnosi się do bezkręgowca o ciele przypominającym robaka. Słowo “millipeda” pochodzi od greckiego słowa oznaczającego “1000 stóp”, ale prawdziwa liczba nóg jest mniejsza niż tysiąc. Są to wolno poruszające się zwierzęta, które preferują wilgotne obszary do życia i żywią się rozkładającym się materiałem organicznym. Najdłuższa millipeda miała 750 par nóg.

W przeciwieństwie do ludzi, millipedy nie mają stałych zębów i są padlinożercami. Żywią się rozkładającą się materią roślinną i wydalają bogatą w składniki odżywcze wierzchnią warstwę gleby. Stworzenia te nie poruszają się zbyt szybko i żyją w wilgotnym i ciemnym środowisku. Nie mają żądeł i są znane z produkcji gruczołów cuchnących, aby odstraszyć drapieżniki. Gatunek z największą liczbą odnóży żyje w Kalifornii i ma 375 par odnóży i 750 ogółem. Czaszki milipedów są delikatne, więc uczniowie powinni traktować je z szacunkiem.

Płyn, który wydzielają, aby się bronić

Pomimo tego, że millipedy nie gryzą ani nie żądlą, to jednak wydzielają felernie pachnący płyn, aby się bronić. Wydzielina ta składa się z kilku związków chemicznych o różnych funkcjach. Kwas solny, cyjanowodór, alkaloidy i fenole należą do związków wydzielanych przez millipedy. Chociaż ciecz ta nie jest szkodliwa dla człowieka, to podrażnienia wywołane przez kontakt z milipedami mogą być znaczne.

Wydzielanie toksyn przez millipedy jest ważnym aspektem ich strategii obronnej. Chociaż nie gryzą one ludzi, mogą zwinąć się w kulkę, gdy czują się zagrożone. Jednak niektóre gatunki rozpylają również nieprzyjemny zapach, aby odstraszyć drapieżniki. Toksyna ta jest nieszkodliwa dla ludzi, ale niektórzy mogą być na nią uczuleni, dlatego należy dokładnie umyć ręce po kontakcie z milipedami.

Cykl życia

Ośmioletni cykl życia milliped jest ciekawym paradoksem. Nie jest jasne, co spowodowało tę zmianę, ale jedna z popularnych teorii mówi, że jest to przystosowanie do chłodniejszych warunków podczas ostatniej epoki lodowcowej. Inne organizmy również mają nieregularne cykle życiowe, jak na przykład cykady, które pojawiają się w pierwszorzędnych odstępach czasu od trzynastu do siedemnastu lat. Sama liczba tych owadów może przytłoczyć drapieżniki, a naukowcy uważają, że millipedy mogły ewoluować, by odpowiedzieć na chłodniejsze warunki epoki lodowcowej.

Chociaż ten cykl życiowy jest fascynujący, jest również bardzo złożony. Aby się rozmnożyć, samica stonogi musi najpierw połączyć się z samcem. Następnie samiec wysuwa narząd rozrodczy, który normalnie jest ukryty i rytmicznie dotyka ciała samicy, aby wyprodukować płodne jaja. Cały proces może trwać zaledwie 15 minut lub nawet kilka godzin. Samiec millipedy jest najczęstszy ze wszystkich, ale można go znaleźć w wielu różnych siedliskach.

Siedlisko

Większość linii millipedów jest w szybkim stadium ewolucji, ale istnieje kilka grup reliktowych. Polydesmida są niezwykle zróżnicowane, przy czym większość gatunków charakteryzuje się zagrzebywaniem w klinie w celu podziału nisz ekologicznych. Gatunki te obejmują arboricolous, troglobiont i geobiont, ale najbardziej charakterystyczny tryb życia prowadzą juliformy.

Układ wydalniczy milliped nie został przystosowany do życia w wodzie. Wydalają one odpady azotowe w postaci kwasu moczowego, którego przetworzenie wymaga więcej energii i wody. Ponieważ ich układ wydalniczy nie został przystosowany do uwalniania odpadów azotowych bezpośrednio do wody, nie mogą one żyć w środowisku wodnym. Jednakże, wiele milliped dokonało przejścia z siedlisk lądowych do środowisk bogatych w wodę.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane