Na czym polega leczenie zęba pod mikroskopem?

Ząb, który został zainfekowany bakteriami będzie leczony za pomocą leczenia kanałowego. Proces ten będzie polegał na użyciu mikroskopu w celu znalezienia i oczyszczenia miazgi. Stomatolog użyje również tego urządzenia do znalezienia wierzchołka zęba, w którym otworzą się kanały. Korzystanie z mikroskopu może być dość korzystne dla dentysty, ponieważ może zapewnić bardziej dokładne leczenie. Narzędzie to pomoże dentyście wykonać procedury z łatwością i dokładnością.

Prezentowany tekst jest efektem naszych działań w partnerstwie z rtgstomatologia.pl

Leczenie kanałowe

Jeśli konwencjonalne leczenie kanałowe nie przynosi rezultatów, rozwiązaniem może być mikroskopowe leczenie kanałowe. Leczenie to można przeprowadzić w przypadku zębów z wąskimi, zakrzywionymi lub złamanymi kanałami korzeniowymi. Korzyści płynące z mikroskopowego leczenia kanałowego są liczne. Ponieważ proces ten odbywa się przy użyciu mikroskopu, zapewnia on mniejszą inwazyjność miejsca dostępu, co oznacza mniejszy dyskomfort i szybszy powrót do zdrowia. Dodatkowo metoda ta usuwa mniej zdrowych tkanek zęba, co oznacza, że w Twoim zębie pozostanie mniej korzeni i mniejszy ślad po zębie.

Użycie mikroskopu jest niezbędne podczas leczenia kanałowego, ponieważ umożliwia on lekarzowi dostrzeżenie maleńkich punktów wejścia do kanału i odgałęzień, które są nieosiągalne gołym okiem. Lupa nie jest w stanie zbliżyć się do punktów wejścia do kanału na tyle, aby zwalczyć wszystkie bakterie powodujące stan zapalny i infekcję. Jeśli dentysta nie jest w stanie zobaczyć wszystkich tych miejsc, zabieg może zakończyć się niepowodzeniem, pozostawiając pacjenta z uszkodzonym zębem.

Mikroskopowe leczenie kanałowe jest jedną z najnowszych innowacji w stomatologii. Zabieg ten polega na nawierceniu powierzchni zgryzowej zęba i obejrzeniu jej pod mikroskopem operacyjnym. Mikroskop powiększa ząb nawet 25-krotnie i ułatwia znalezienie ukrytych kanałów korzeniowych. Może on również pomóc dentyście w określeniu długości kanałów korzeniowych, co jest ważne w przypadku konieczności usunięcia części tkanki miazgi. Po usunięciu miazgi dentysta wypełnia ubytek substancją przypominającą gumę, która jest biologicznie obojętna.

Po zakończeniu leczenia kanałowego dentysta zakłada na ząb wypełnienie, aby zakryć przestrzeń i zabezpieczyć go przed dalszymi uszkodzeniami. Po założeniu wypełnienia dentysta może zalecić wykonanie korony w celu ochrony zęba. W kości szczęki można również umieścić metalowy wkład w celu utrzymania korony. Tak więc leczenie kanałowe może być udanym zabiegiem, a zęby mogą pozostać zdrowe na dłużej.

Oczyszczenie zainfekowanej miazgi

Leczenie kanałowe, zwane również leczeniem endodontycznym, jest ważnym elementem zdrowia jamy ustnej. Wczesne wykrycie jakiegokolwiek problemu jest kluczowe dla skutecznego leczenia zapalenia miazgi. Uraz i głębokie wypełnienia mogą spowodować uszkodzenie nerwu, co skutkuje zainfekowaną miazgą, która rozciąga się przez wierzchołek korzenia. W rezultacie zainfekowana miazga zaczyna zjadać otaczającą ją kość i nie jest w stanie sama się wyleczyć. Oprócz powodowania bólu i dyskomfortu, zainfekowana miazga może również osłabić układ odpornościowy.

Zakażenie miazgi zęba zwykle objawia się bólem zęba lub ropniem. Zdarzają się jednak przypadki, w których ból nie występuje. Jeśli odczuwasz uporczywy ból zęba, zgłoś się do dentysty w celu dalszej diagnostyki. Twój dentysta może wykorzystać zdjęcie rentgenowskie, aby pokierować postępowaniem. Zainfekowane tkanki miazgi mogą być obecne w wielu kanałach korzeniowych, co utrudnia dentystom usunięcie ich wszystkich.

Wykrywanie wierzchołka

Wykrywanie wierzchołka zęba pod mikroskopem jest trudnym zadaniem, ale jest możliwe z pomocą nowoczesnych lokalizatorów wierzchołka. Kilku naukowców badało dokładność elektronicznych lokalizatorów wierzchołka w dziedzinie stomatologii. W jednym z badań Lee SJ i jego współpracownicy badali dokładność lokalizatora wierzchołka z ręcznym i automatycznym obwodem kompensacji.

Kolejnym częstym problemem w endodoncji jest nieprzewidziana perforacja komory miazgi i ściany kanału. Lokalizacja perforacji, brak krwotoku oraz objawy subiektywne utrudniają rozpoznanie tej sytuacji. Na szczęście nowsze metody lokalizacji wierzchołka ułatwiły ten proces. Tak naprawdę jeszcze dwadzieścia lat temu tylko nieliczni dentyści znali te urządzenia.

Lokalizatory wierzchołka są niezwykle dokładne i są w stanie zlokalizować wierzchołek korzenia przy dużym powiększeniu. U 75-letniego pacjenta, który niedawno przeszedł operację stomatologiczną, lokalizator wierzchołka korzenia zarejestrował odczyt “w kanale”. Ponadto na zdjęciu radiologicznym jamy ustnej pacjenta stwierdzono, że górny dwugłówek nie jest w pełni zregenerowany.

Niedawno wprowadzono na rynek nowy lokalizator wierzchołka, zwany Apex ID. Jego dokładność była porównywalna z Raypexem 5 i 6. Na rynku zadebiutował również nowy elektroniczny lokalizator wierzchołka, znany jako Apex Pointer+. Jednak jego dokładność była niższa niż tych urządzeń. Konieczne są dalsze badania w celu oceny dokładności Apex Pointer+.

Podczas symulowanego badania zużycia trzech zębów analizowany jest wierzchołek zęba. Badacze kontrolowali temperaturę, siłę uderzenia i liczbę cykli oraz badali związek między mikropęknięciami a mikrostrukturą szkliwa. Do porównania wykorzystali również obraz wierzchołka zęba. Dzięki temu dentyści mogą określić wierzchołek zęba i ustalić, czy konieczne jest leczenie.

Użycie mikroskopu do znalezienia kanału korzeniowego

Użycie mikroskopu do znalezienia ukrytego kanału korzeniowego na zębie to bardzo przydatne narzędzie stomatologiczne. Chociaż konwencjonalne leczenie kanałowe jest nadal opłacalną metodą leczenia w wielu przypadkach, niektóre zęby mają nietypowe lub wąskie kanały korzeniowe. Za pomocą mikroskopu lekarz może dokładnie obejrzeć kanał, usunąć wszelkie tkanki znajdujące się w kanale i wypełnić ząb materiałem biologicznie obojętnym.

Mikroskop stomatologiczny to zaawansowane narzędzie diagnostyczne, które jest szeroko stosowane w gabinetach stomatologicznych. Za pomocą mikroskopu stomatologicznego można znaleźć ukryte kanały i pomóc stomatologom w zakończeniu leczenia kanałowego. Instrumenty te są przydatne do diagnozowania ubytków, linii pęknięć i niewystarczających marginesów na wypełnieniach. Ponadto mikroskop może pomóc dentystom wykryć wewnętrzną resorpcję i zmiany koloru zębiny. Mikroskopy są często stosowane w skomplikowanych przypadkach, w których konwencjonalne metody diagnostyczne nie dały odpowiednich wyników.

Oprócz tego, że mikroskop jest niezwykle pomocny podczas leczenia kanałowego, ma on szereg innych zalet. Użycie mikroskopu daje lekarzowi bardziej szczegółowy obraz niż gołe oko, co pozwala na wykonanie zabiegu z mniejszym urazem. Co więcej, mikroskop pozwala stomatologowi na wykonywanie bardziej skomplikowanych zabiegów bez powodowania urazu tkanek miękkich. Mikroskop zwiększa również precyzję, pozwalając dentyście na wykonanie dokładnych nacięć i uzyskanie dostępu do trudniej dostępnych miejsc.

Jedną z najbardziej powszechnych zalet używania mikroskopu jest jego zdolność do powiększania mniejszego obszaru niż w przypadku zwykłej lupy. Istnieje jednak kilka wad korzystania z mikroskopu. Po pierwsze, wymaga on okresu aklimatyzacji. Korzystanie z mikroskopu wymaga dobrej koordynacji wzrokowej. Urządzenie kosztuje sporą sumę pieniędzy. Po drugie, jest to kwestia bezpieczeństwa, ponieważ może prowadzić do ostrych urazów w miejscu pracy.

Ponadto mikroskop może zwiększyć poziom dokładności widzenia nawet 400 razy w porównaniu z gołym okiem. Ponadto zapobiega uszkodzeniu sąsiednich zębów i tkanki łącznej podczas wykonywania zabiegów na zębie pacjenta. Mikroskop powiększający zwiększa również widoczność podczas wykonywania zabiegów odtwórczych, które obejmują przygotowanie, osadzenie i wykończenie. Dodatkowo, wbudowane w mikroskop światło o wysokiej intensywności poprawia widoczność.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane